1. امروز در برنامه ی کتاب باز حرف جالبی شنیدم. مهمان برنامه، دکتر کاکاوند ، می گفت " ما گاهی شعر می خونیم، در پاسخ به لحظه مون . " بسیار این جمله به دلم نشست . نه صرفا در بحث شعر و ادبیات. کلیات جمله برایم دل نشین بود. 

چه پنهان که فکر کردم چه لحظه های بسیار که در زندگی ام بی پاسخ مانده اند .

2. آکاردئون برای من ساز زمستان است. اگرچه که دیده ام در سور و سات هم آکاردئون بنوازند. اما آکاردئون مال ِ آن شب های ِ یخ زده ی زمستانی ست، که بخاری ِ ماشین را روی گرم ترین درجه تنظیم کرده ای. بیرون باران می بارد. شیشه های ماشینت بخار گرفته اند. پشت چراغ قرمز ایستاده ای و پسرکی هم سن و سال خودت، آن بیرون، با دست هایی سرخ شده از شدت سرما، برایت با آکاردوئون، " یه دلم میگه برم " عارف را می نوازد. راستی که ای کاش، پشت چراغ قرمز زمان کسب درآمدشان نمی بود، تا دعوت شان می کردیم به ماشین که کمی ، فقط کمی، فقط کمی یخ دست هایشان باز شود. 

علی ای حال . منتظرم باز شبی زمستانی ، آن پیرمرد آکاردئون نواز بیاید از زیر پنجره ام رد شود و ساز بزند . وقتی برف دارد به آرامی روی زمین پا می گیرد وقتی قلب در سینه آرام نمی گیرد .

3. " او بهتر از همیشه می تواند زندگی کند، اما کمتر از همیشه می داند چگونه باید زندگی کرد. " 

انسان را می گفت. 

4. نوشته بود " ما را رها کرد در این رنج بی حساب " . اولش در دلم خوانده بودم. ولی وقتی به دل نشست، به لحن خبری به زمزمه خواندم آخ که ما را رها کرد در این رنج بی حساب . هنوز فکرم جلوتر نرفته بود. هنوز روی همین مصرع گیر بودم.

بار دیگر خواندمش. این بار با لحن سوالی. راستی راستی ما را رها کرده در این رنج بی حساب . ؟

به قول رادیو چهرازی ها، انصافانه ست . ؟ 

5. ما را رها کنید در این رنج بی حساب // با قلب پاره پاره و سینه ای کباب // عمری گذشت در غم هجران روی دوست // مرغم درون آتش و ماهی برون آب // حالی نشد نصیبم از این رنج و زندگی // پیری رسید غرق بطالت پس از شباب // از درس و بحث مدرسه ام حاصلی نشد // کی می توان رسید به دریا از این سراب ؟ // هر چه فراگرفتم و هر چه ورق زدم // چیزی نبود غیر حجابی پس از حجاب  . چیزی نبود غیر حجابی پس از حجاب . می دانی ؟ 

6. حال ِ آهنگ ِ تنها در بارانِ هومن راد. هنوز هم که هنوز است دل تنگیم. ولی دیگر آرام گرفته ایم  

مشخصات

آخرین مطالب این وبلاگ

آخرین ارسال ها

آخرین وبلاگ ها

آخرین جستجو ها