درس سنگین است. به شدت سخت است. انقدر پیچیده است که شما باورتان نمی‌شود اما پیشانیِ ما، از خواندنش داغ می‌کند. بعد از چند ساعت ِ پشت سر هم خواندن، هر لحظه احساس می کنی فیوز ِ یکی از سلول های ِ مغزت پرید ! اسمش ژنتیک پروکاریوت است. فکر می‌کنی ژنتیک یک باکتری ست فقط و این حرف ها را ندارد . منتهاش به تمام معنا جانت بالا می آید تا یک پاراگرافش را یاد بگیری و با پاراگراف های بعدی ترکیبش کنی. 

وسط این درس ها ، یک لحظه تلگرامم را چک کردم، از فحش های ِ حاصل از خرخوانی خورده بودم، تا پیام هایی حاوی ِ جزوه، تا پیام‌های شخصی ِ آشنایان.

لای ِ همه ی پیام ها، پیام دایی را باز می‌کنم. برایم یک تصنیف از شهرام ناظری فرستاده و یک شعر با صدای یوسفعلی میرشکاک. تصنیف را شنیده ام و برای همین شعر را اول دانلود می کنم. میرشکاک می خواند : 

اساس زمین و زمان فاطمه

فراتر ز هفت آسمان فاطمه

غلامیت مهر و کنیزیت ماه

شب و روز بر آستان فاطمه

به درگه تو را کیست شیطان ؟

سگی ز نامحرمان پاسبان، فاطمه 

چو در خاطرم بگذرد نام تو

شرر خیزدم ز استخوان، فاطمه

ندانم چه ای هر که هستی تو ای

اگر آشکار ار نهان، فاطمه

کجا با من اینگونه گفتار بود؟

تو راندی مرا بر زبان، فاطمه

کسانم به بند اندر افکنده اند

رهایم کن از ناکسان، فاطمه

به جامی از آن باده ی جاودان

ز هشیاری ام وا رهان، فاطمه

که گر چیره گردد خرد بر هنر

نبیند روانم زیان، فاطمه

کیم ؟ بنده ای زشت و ناشسته روی

ز ناخوب تر بندگان، فاطمه

که نام خداوند خیبر گشای

مرا بود حرز امان فاطمه 

ز من گم شد آن کیمیای وجود

به بازار آخر زمان، فاطمه

مرا گرچه نا‌دل‌پذیرم هنوز

برآر از شمار خسان، فاطمه

از این برتر اندیشه برنگذرد

تویی برترین بی‌نشان فاطمه

نبودی اگر بیم جان، گفتمی

تو را کدخدای جهان، فاطمه

نخواهم ز کس داد جز شوی تو

به بیدادگاه ِ جهان فاطمه .

چند بار گوش می دهم. خستگی از تنم می‌رود. از دایی تشکر می‌کنم و می‌گویم که پیامش عالی بود.

به وضوح، از آشفتگی ام کم شده. هندزفری ام را برمی‌دارم. مداحی که پارسال، همین موقع ها توی راه ِ تجریش گوش داده بودم را پلی می‌کنم. سرم را می‌گذارم روی جزوه هایم، روی آن همه اسم ِ آنزیم و پروتئین و ژن و زهرمار ! چشم هایم را می‌بندم. حالا فقط نام فاطمه است که مدام در گوشم پخش می‌شود و آرامش را مهمان قلبم می‌کند . فاطمه و در کنارش دل پذیرترین نام ِ دنیا؛ عــلـــی . 

چه ساده خوب میشود با شما، حال ِ ما بانو . صلی الله علیک بانو .

مشخصات

آخرین مطالب این وبلاگ

آخرین ارسال ها

آخرین جستجو ها